Yemen Balı | Yemen Sedir Balı | Hünnap Balı

0

Yemen Balı | Yemen Sedir Balı | Hünnap Balı

Yemen Balı | Yemen Sedir Balı | Hünnap Balı, Bugünlerde Radyo reklamlarında (Radyo Ekin – Ekrem Bey) adını çokca duyduğumuz Yemen Sedir Balı | Hünnap Balı ile ilgili birkaç bilgi yazmak istedim.1 Kilosu Türkiye’de 80 liradan satılan balın gerçekliği konusunda Ekrem bey’in geçmiş tecrübeleri ile kıyaslarsak çokta gerçekçi olduğunu sanmıyorum. (5 kilosu 100 liraya satıldığı sıralarda çinde fıçılarda kilosu 1-1,5 usd lere satılmaktaydı.)

Yemendeki devam eden savaş hali ve insanların göç etmeye zorlanmaları sebebi ile de ayrıca bir düşüş olmuş ve artık kimse balı umursamaz olmuş. Fakat bu durum Türkiyedeki tüccar sinsarları için bir fırsat olmuş gibi gözüküyor şu sıralar.

Muhammed, Amran’daki El-Useymi balının artık üretilmediğini belirtirken Şebva ve Dali gibi çatışmaların sıklıkla yaşandığı bölgelerde de arıcılığın bittiği değerlendirmesinde bulundu.

– “İnsanlar ekmeğin ve suyun peşinden koşuyor. Balı kimse umursamıyor.”

Yemen’de çoğu ailenin tek geçim kaynağı olan arıcılığa iç savaş öncesi verilen uluslararası destek de çatışmaların ardından temel insani ihtiyaçların sağlanmasına kaydırılmış durumda.

Yemen’de en kaliteli bal türlerinden olan ve kilosu yaklaşık 200 doları bulan sedir balı (hünnap balı) ile üretildikleri bölgeye göre El-Duani ya da El-Useymi adıyla anılan ve kilosu 100 dolara ulaşan çok sayıda bal çeşidi bulunuyor.

Sedir balının yanı sıra kalitesi bakımından ikinci derecede olan, yakıcı tadı, siyaha dönük kırmızı rengi ve yoğun kıvamıyla öne çıkan Afrika akasyası balı da ülke genelinde yaygın olarak üretiliyor. Yemen’deki bal arıları dış müdahaleye gerek kalmadan petek üretebilmesiyle de diğerlerinden ayrılıyor.

Siz siz olun kesinlikle güvenmediğiniz yerden balınızı almayın hele hele radyo reklamlarından ASLA !!! İnanın sonrasında oluşacak sağlık problemleriyle siz uğraşıyorsunuz siz çekiyorsunuz başkaları ise sizin paranızla sefa sürmeye devam ediyor.

Kaynaklar :

https://www.haber3.com/guncel/yemen-bali-savasa-yenildi-haberi-3865286 

eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları
eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları : Proje Tanıtım Sayfası

Türkurist – Türk Turist
Türkurist – Türk Turist : Mobil Uygulaması Tanıtım Sayfası

Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri
Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri : Proje Tanıtım Sayfası

Share.

Leave A Reply