Sohum Botanik Bahçesi – Abhazya Gezilecek Yerler

Sohum Botanik Bahçesi ( Sokhumi Botanical Garden | სოხუმის ბოტანიკური ბაღი )

Sohum Botanik Bahçesi (İngilizce: Sukhumi Botanical Garden | Gürcüce: სოხუმის ბოტანიკური ბაღი), 19 yüzyıl başlarında Sohum’daki Rus Garnizonu’ndaki doktorlardan Bağrinovsky evinin yanında, özellikle askerlerin sıtma tedavisinde gereken ilaçların yapımında kullanacağı bitkileri yetiştirebilmek amacıyla bir bahçe kurdu. Ünlü Rus komutanlarından General Nikolay Rayevsky bu bahçeyi gördü ve çok beğendi. O zamanki Rus başkenti St. Petersburg’da ve Kırım’da kurulmuş olan (Nikitsky) botanik parklarıyla irtibata geçip, ellerindeki bitki çeşitlerini, Sohum’daki bu bahçeyle paylaşmalarını sağladı. General Rayevsky aynı şekilde şehir bütçesinden buraya düzenli kaynak aktarılmasını da sağladı ve bahçeyi Karadeniz kalelerine şifalı bitki yetiştirmekle görevli “askeri botanik bahçe” statüsüne geçirdi. Bu yeni botanik bahçenin başına da Bağrinovsky atandı.

Ne var ki 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Abhazya’da çok şiddetli yaşandı ve şehirle beraber bu bahçe de tahrip oldu. Savaştan sonra bir bitki aşığı olan P. Tatarinov bahçeyi yeniden canlandırdı ve 1894 yılında resmi olarak Sohum Botanik Parkı adını alan bu yerin ilk müdürü oldu.

1992 yılına gelindiğinde yeryüzünün dört bir köşesinden gelen 5000’i aşan bitki çeşidiyle, Sohum Botanik Parkı dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasına girmişti. Fakat bu kez de Gürcü işgali ve ardından patlayan savaş nedeniyle parktaki çeşitlilik ciddi darbe yedi. 800 kadar tür ve çeşit çeşit bitki tahrip oldu. Savaşın ardından şu anki park idaresi bu kayıpları yerine koymaya çalışıyor. Gerek en güzel şekilde sunulan yerel flora çeşitleri, gerekse de özellikle Güney Doğu Asya, Güney ve Kuzey Amerika, Akdeniz ve Avustralya’dan gelen türlü bitki çeşitleri ile Sohum Botanik Parkı, Abhazya’yı ziyaret edenlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olma özelliğini korumaktadır. Parktaki en ünlü bitki ise hiç şüphesiz, daha park kurulmadan önce de orada olan, 300 yaşındaki Kafkas ıhlamur ağacıdır.

Çalışma saatleri:

Pazartesi 08:00–18:00
Salı 08:00–18:00
Çarşamba 08:00–18:00
Perşembe 08:00–18:00
Cuma 08:00–18:00
Cumartesi 08:00–18:00
Pazar 08:00–18:00

eRcAn BoRa Hakkında : www.ercanbora.com

Türkurist – Türk Turist : www.turkurist.com

Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri : https://fotorun.org

Leave a reply:

Your email address will not be published.

error: Lütfen emeğe saygı 😉 !!