Grafen Nedir ? | Grafen Aerojel Nedir ? – Dünyanın En Hafif Maddesi

0

Grafen Nedir ? | Grafen Aerojel Nedir ? – Dünyanın En Hafif Maddesi

Grafen Nedir ? | Grafen Aerojel Nedir ? – Dünyanın En Hafif Maddesi, 

Kısaca Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir.

Aerografitin dünyanın en hafif maddesi olarak duyurulmasından daha bir yıl geçmeden , grafenden üretilen aerojel maddesi liderliği ele geçirdi. Zhejiang Üniversitesi Polimer Bilimleri ve Mühendisliğinden Profesör Gao Chao liderliğinde bir ekip, yoğunluğu helyumdan bile az olan ultra hafif bir aerojel üretti. Aerojelin yoğunluğu hidrojenden iki kat daha hafif.

1931 yılında Amerikan bilim adamı ve kimya mühendisi Samuel Stephens Kistler, tarafından yaratılan aerojeller son yıllarda bilim arenasında oldukça popüler bir materyal haline geldi. Çoklu duvarlı karbon nanotüp aerojel (multiwalled carbon nanotube aerogel-MCNT ) ya da diğer adıyla ” donmuş duman “, 4mg/ cm3 yoğunluğuyla dünyanın en hafif maddesi ünvanını 2011’ de 0.9 mg/cm3’ lük mikro-latis (kafes) materyaline kaptırmıştı.

Fakat daha bir yıl geçmeden aerografit, 0.18 mg/cm3 yoğunluğuyla tacını yeniden eline aldı. Bugün Prof. Gao ve ekibi 0.16 mg/cm3 yoğunluğuyla grafen aerojel rekoru daha da aşağı çekmeyi başardı. Gao ve ekibi rekoru kırmak için mucize materyal du jour – grafene yöneldi. Makroskopik grafen molekülleri geliştirmede tecrübeli olduklarından ekip, bir ve iki boyutlu grafen filmlere yeni bir boyut ekleyerek rekoru egale etmek istedi. Normalde aerojelleri üretmek için kullanılan sol-gel ve şablon yöntemleri yerine, ekip dondurarak kurutma yöntemiyle karbon nanotüplerden ve grafenden bir istenilen şekle sokulabilen bir köpük ürettiler. “

Şablona gerek duymadan , artık boyut sadece kabın şekline bağlı. Daha büyük bir kap sayesinde binlerce kübik santimetrelerden oluşan aerojeller üretilebilir. “ diyor, Prof. Gao.

…Copyright (C) Gerçek Bilim kaynağını göstermeden paylaşmak ve yayınlamak yasaktır, http://www.gercekbilim.com/dunyanin-en-hafif-maddesi-artik-grafen-aero-jel/ .

 

eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları
eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları : Proje Tanıtım Sayfası

Türkurist – Türk Turist
Türkurist – Türk Turist : Mobil Uygulaması Tanıtım Sayfası

Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri
Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri : Proje Tanıtım Sayfası

Share.

Leave A Reply