Gerilla Pazarlama ( Guerrilla Marketing ) Nedir ve Nasıl Yapılır?

0

Gerilla Pazarlama ( Guerrilla Marketing ) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gerilla pazarlama, ingilizce bir kelime olan “Guerrilla Marketing” kelimesinin günümüz Türkiye’sine uyarlanmış hali olup firmaların veya markaların alışılmadık yollar ve düşük bütçeler kullanarak reklam yapması anlamına gelmektedir.

1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından bulunmuş veya geliştirilmiştir. Wikipedia gibi büyük kaynaklarda gerilla pazarlamanın mucidi, Jay Conrad Levinson olarak gösterilmektedir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_marketing

Aynı zamanda Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında yazılan bir pazarlama kitabının adıdır. Bu kavram, zamanla kitapta da anlatılan, geleneksel olmayan pazarlama ve promosyon kampanyaları için kullanılan genel bir isim olmuştur.

1980’lerde ortaya çıkan bu kavramın ortaya çıkış öyküsünü Levinson şöyle anlatıyor:

“1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken öğrencilerim bana bu konuda soru sordular ve ben onlara konuyla ilgili kaynak bulacağıma söz verdim. Kütüphaneye gittim yoktu, başka kütüphanelere baktım yoktu. Diğer üniversitelere ve kütüphanelere baktım yine yoktu. Araştırmalarım sonunda bu konuda hiçbir kaynak bulamadım. Ama bir kere söz vermiştim. Sonra oturdum öğrencilerim için bir liste yaptım az parası olan işletmeler neler yapabilir diye ve 527 maddelik bir liste çıkarttım. Böylece gerilla pazarlamanın temeli atılmış oldu.”

Esasında gerillanın ve geleneksel pazarlama anlayışının hedefleri konusunda bir farklılık bulunmuyor. Daha fazla satmak ve daha çok kar elde etmek gibi geleneksel hedeflere odaklansa da gerilla, kullandığı yöntemlerle geleneksel pazarlamadan ayrılıyor. Yani esas fark amaçta değil araçlarda ortaya çıkıyor.

Gerilla pazarlama, mümkün olan en küçük bütçeyle, geleneksel araçların yaratacağı etkinin üstüne çıkan bir etki yaratacak pazarlama yöntemlerini bulmak ve uygulamak şeklinde tanımlanabilir. Ancak Levinson bunun bir kerelik bir aktivite değil bir “süreç” olduğuna da dikkat çekiyor.

Paradan çok zaman, enerji ve düş gücü gerektiren gerilla pazarlama, kulaktan kulağa pazarlama, tele pazarlama, tshirtler, mektuplar, broşürler vb gibi birçok pazarlama yöntem ve kaynaklarının kombinasyonlarını kullanır. Böylece rakiplere küçük küçük saldırılar yaparak onları zayıf noktalarından yıpratmayı hedefler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gerilla_pazarlama

Share.

Leave A Reply