Azerbaycan Halı Müzesi (Azerbaijan Carpet Museum) – Azerbaycan Gezilecek Yerler

0

Azerbaycan Halı Müzesi (Azerbaijan Carpet Museum) – Azerbaycan Gezilecek Yerler

Azerbaycan Halı Müzesi (Azerbaijan Carpet Museum) – Azerbaycan Gezilecek Yerler, Azerbaycan Halı Müzesi (Azerice: Azərbaycan Xalçası Muzeyi) (eski adı Azerbaycan Devlet Milli Halı ve Halk Sanat Müzesi (Azerice: Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi)), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan halı müzesi ve ülkenin en önemli müzelerindendir. Şehrin merkezinde deniz kenarına yakın Mikayıl Hüseynov Caddesinde bulunmaktadır.

Müze 1967 yılında halıcı ressam Letif Kerimov’un rehberliği ile kurulmuştur ve Dünya’nın ilk ve en büyük halı müzesidir, ve onun anısına adını taşımaktadır. Müzede 6.000’in üstünde halı bulunmaktadır ve Orta Çağ’dan günümüze tüm Azerbaycan’ı kapsayan çeşitlilikte değişik bölgelere özgü Azerbaycan halıları sergilenmektedir.

Müze koleksiyonunda, 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Karabağ halıları, Kasımuşağı halıları gibi kendi yörelerine özgü desenler ile Azerbaycan’ın çeşitli dokuma merkezlerinde dokunan halılar yer alan eserlerdir. Koleksiyonun en nadide eserlerinden seçilen halılar, kronolojik sırayla ve bölgelerine göre, müzede sergilenmektedir.

2014 yılında tüm halı müzesi, 1967 yılından beri Neftçiler Caddesinde bulunan Stalinist neoklasik tarzındaki eski müze binasından, Hüseynov Caddesinde inşaatı tamamlandıktan sonra katlanmış bir halı şeklinde tasarlanan yeni müze binasına taşındı. Ayrıca müze’nin uzun resmi adı kısaltıldı ve “Azerbaycan Halı Müzesi” olarak değiştirildi.

Müze, Pazartesi hariç her gün 10.00-18:00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Türkurist – Türk Turist
Türkurist – Türk Turist : Mobil Uygulaması Tanıtım Sayfası

Share.

Comments are closed.