Schengen biyometri uygulaması hakkında

0

Bİyometrİ İşlemİ

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Schengen(*) ülkelerinin bir kısmında biometri işlemleri uygulanmaya başlayacaktır.  Schengen ülkeri altında uygulanan   ‘VIS’: Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye’de bu tarihten itibaren  kullanılmaya başlanacaktır.  VIS’in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.

Biometri işlemleri ,  zorunlu parmak izi ve fotoğrafı kapsamaktadır.  VIS sistemine geçen tüm yabancı misyonların vize departmanları,  vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi ve biometric fotoğraf almak zorundadır. . Buna istinaden, vizeye tabi tutulan her ülke vatandaşının Konsoloslukların Vize Başvuru merkezine şahsen gelmeleri gerekmektedir.  

(*)[1] Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Aşağıda belirtilen kategorilerden parmak izi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

a. 12 yaşın altındaki çocuklar; (Şahsen gelmesi gerekmemektedir)
Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat, bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir.
c. Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.
d. Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.

Biyometri hakkında gerekli bilgiler:

Biyometri,  gizlilik çerçevesinde;   dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılan bir işlemdir. Parmak izi verilirken biyometrik dijital fotoğrafda aynı esnada çekilir.

Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından, ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşimiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, Bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir.  Fotoğraf çekiminde , gözlüklerinizin çıkartılması ve dini baş örtülerinin dışında saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına da gelmektedir

Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde eşarplar takıyorsanız yüzünüz, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız da dahil olmak üzere açık kalacak şekilde net görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir.

 

Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi’nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

Fiziksel olarak parmak izi izi veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR – Vize Bilgi Sistemi (VIS)

S. Biyometri nedir ve nasıl alınır?
C. Başvuru formunuz ile birlikte Vize Merkezimizi ziyaretiniz esnasında parmak izinizin alınacağı ve dijital fotoğrafınızın çekileceği basit ve gizlilik içerisinde yapılacak olan bir işlemdir.
S. Kimler biyometri için başvurmalıdır?
C. Avrupa Ekonomik Bölgesi dışından Schengen ülkelerini ziyaret edecek olan  tüm yabancı vatandaşların başvurması gerekmektedir.
S. Neden biyometri vermek zorundayım?
C. Biyometri vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar.
S. Biometrik Bilgilerimi nereden verebilirim?
C. Biyometrik bilgileriniz  Konsolsolukların Vize Başvuru Merkezlerine  başvurunuzu yaptıktan hemen sonra  verebilirsiniz.
S. Biyometrik bilgilerim nasıl alınacak?
C. Biyometrik veri alımı hızlı ve temiz bir işlemdir. Başvurunuzu yaptıktan sonra, önce dijital fotoğrafınız çekilir sonra    parmaklarınızı cam bir plaka üzerine koymak suretiyle parmak iziniz alınır. Herhangi bir mürekkep kullanılmaz. Başvuru sahiplerinin bilgilerini ve gizliliğini  sağlamak amacı ile biyometrik veriler başvuru yapılan gişelerden ayrı olarak biyometrik odalarında her bir başvuru tek olarak alınır.
S. Biyometrik işlem  ne kadar sürer?
C. Biyometri alımı 10 dakika kadar süren bir işlemdir.  Verilerinizi kontrol ederken kısa süreli bir bekleme yapılması gerekebilir.
S. Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardıma ihtiyaç duyan başvuru sahipleri için nasıl bir uygulama yapılacak?
C. Böyle  özel durumlar için başvuru sahibi Vize Merkezimizi bir refakatçi ile ziyaret edebilir refakatçi yardı ile biyometrik işlemleri tamamlanır. Başvuru sahibi  biyometrik veri veremeyecek durumda ise  sebebini  içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvuru ile birlikte teslim etmelidir. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından imzalanmış,bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.
S. Biyometri vermeyi reddersem ne olur?
C. Başvuru sahibi biyometrik bilgilerini  verme niyetinde değil ise başvurusu işleme alınamayacaktır.
S. Deniz aşırı ülkelerde vize/giriş izni için biyometri vermeme rağmen neden tekrar parmak izi vermem gerekiyor?
C. Bu deniz aşırı ülkelerde vize başvurusu yapıp sınırdan geçen kişi ile o an başvuru yapan kişinin aynı kişi olduğunu tespit edebilmek için gereklidir.
S. 12 yaşından küçük çocukların vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde şahsen olmaları gerekli midir?
C. Hayır.
S. 12-18 yaş arası çocuklar onlara eşlik eden bir yetişkin olmadan başvuru yapabilirler mi?
C. Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocuklar bir ebeveyn veya yasal  vasisi  ile beraber vize başvuru merkezinde başvuru yapabilirler. Çocuğukla beraber bulunan refakatçi biyometri işlem esnasında çocuğun yanında bulunması gerekmektedir.
S. Daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?
C. Her zaman daha fazla bilgiye vize başvuru merkezimizden edinebilirsiniz.
Share.

Leave A Reply