PLASFED Duyurusu

0
Değerli Sektör Mensupları,

Sektörümüzün gündemi bir süreden beri Sayın PAGEV Başkanı tarafından yürütülen ‘Plastik Tanıtım Grubu kapatılsın’ kampanyası ve bu kampanya adına yapılan dezenformasyon ve bilgi kirliliği ile işgal edilmektedir. Sayın PAGEV Başkanı, Plastik Tanıtım Grubu’nu hedef alarak neredeyse her gün sektörü, kasıtlı çarpıtılmış hesaplamaları ve manipülatif söylemleri ile bombardıman etmektedir. Bu sebeple bu yazıyı sizler ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.

Ne büyük bir ironidir ki, ‘sektörün cebinden gereksiz para çıkmasın’ iddiası ile Plastik Tanıtım Grubu kapatılsın çığırtkanlığını bir kampanya edasıyla sürdüren Sayın PAGEV Başkanımız, bu kampanyaların bütçesini yine o çok düşündüğü sektörün cebinden çıkan paralar ile finanse etmektedir. PAGEV’in her yıl düzenlenen plastik fuarına katılan firmaların ödediği bedeller üzerinden aldığı pay ile mesleki eğitime ve sektörün gelişimine katkı yapması gerekirken Sayın Başkan bu geliri hovardaca harcamaya devam ediyor. PAGEV ve PAGÇEV kaynaklarıyla bastırılan ve dağıtılan el ilanları, kullanılan sosyal medya araçları ve kiralanan sosyal medya fenomenleri yanısıra günlük gazetelere verilen ilanların hesabını sormayı PAGEV Kurucu ve Genel Kurul üyelerine havale ediyoruz.

Biz sadece şunları sormak istiyoruz!

Samimiyetle ve “ama” kullanmaksızın, tek kelimeyle “Evet” ya da “Hayır” olarak cevaplamalarını rica ediyoruz.

Soru 1) Plastik Tanıtım Grubu kurulduğu günden bu yana ihracatçı firmaların karının gerçekten yüzde birine ortak oldu mu?
Soru 2) Plastik Tanıtım Grubu bütçesine alınan ONBİNDE BEŞ oranındaki katkı payları, Plastik Tanıtım Grubu veya İKMİB tarafından Ekonomi Bakanlığı onayı olmadan herhangi bir aktivite için kullanabilir mi?
Soru 3) Plastik Tanıtım Grubu kurulduğu günden bu yana geçen 6 aylık sürede havuzda toplanan para 2 milyon 300 bin TL ise bir yılın sonunda bu havuzda 10 milyon TL olabilir mi?
Soru 4) Araba tamponu, küçük ev aletleri, şırınga, beyaz eşya, otomotiv, elektrik-elektronik parça üreticilerinin yaptıkları ihracat üzerinden bugüne kadar Plastik Tanıtım Grubu bütçesine katkı payı alınmış mı?

Yukardaki soruların hepsinin cevabı tek kelime ile “HAYIRDIR”. Aksini iddia eden için hukuk yolu açıktır.

Plastik Tanıtım Grubu kurulduğu tarihten itibaren, sadece bu grubun tanımına giren ihracatı olan firmaların ve sadece ilgili ihracatlarından ONBİNDE BEŞ oranında pay alınmıştır. Başka bir deyiş ile tanıtımı yapılacak sektör ve malın her 1 milyon dolar ihracatı için sadece ve sadece 500 dolar bütçeye aktarılmıştır.

15 Temmuz sonrası, gerek ülkemizin gerekse ihracatçımızın tanıtıma en çok ihtiyaç duyduğu günlerdeyiz. Oysa önceliği sektörden çok kendi şahsi menfaati olanlar, kamuya ve sektöre verdikleri yanıltıcı bilgiler ile sektör adına çok büyük bir fırsatın kaçırılmasına zemin hazırlamışlardır. Mevkii ve makam uğruna sektörde büyük bir fikir ayrılığı oluşturarak sektörümüzü kamu nezdinde hem küçük hem de zayıf düşürmüşlerdir.

Geldiğimiz noktada, haksız yere bu kadar yıpratılmış bir yapının fayda üretemeyeceği aşikardır.

Sektör adına yapılmış bu ‘büyük hizmet’ sayesinde, özellikle sektörümüzün yüzde 98’ini oluşturan küçük ve orta boy işletmelerimizin, yavaşlayan iç pazar yerine ihracatlarını arttırma ve yeni pazarlar ile buluşma imkânı maalesef ellerinden alınmış olacaktır. Etkilerini orta ve uzun vadede görebileceğimiz bu büyük kaybın vebali sorumluların boynuna olacaktır.

Sektöre verilen bu zararları engelleyemediğimiz için sektörümüzden bütün samimiyetimizle özür dileriz.

Selçuk AKSOY
Yönetim Kurulu Başkanı
 

Share.

Leave A Reply