Microsoft Excel Sayfa Koruması Kaldırma ve Şifre Kırma Yöntemi

42

Microsoft Excel Sayfa Koruması Kaldırma ve Şifre Kırma Yöntemi

Microsoft Excel Sayfa Koruması Kaldırma ve Şifre Kırma Yöntemi, Bazı excel dökümanlarda gerek kaynak kodlarını korumak, gerekse özel verileri gizlemek için şifreleme yapılır.

Bu yöntemi ben dahi defalarca kullanmışımdır, peki bu şifreleri kırıp gizli verilere nasıl ulaşıcaz ? ( pek işime gelmiyor yazmak fakat paylaştıkça bilgi çoğalır mantığı 🙂 )

İşte aşağıda nasıl yapılacağına dair açıklama :

excel sayfasında araçlar , Makro,Visual Basic Düzenleyicisine gir , insert menüsünden, module seçeneği seç oraya aşağıdaki kodları yaz ve makroyu çalıştır(play işaretine bas) o sana sayfanın korumasını kaldıracak

Yada şöyle diyim kısaca Alt+F11 e basın exceldeyken, sonra gelen ekrandan yeni diyin kodu yapıştırın ve işlem tamam… excel şifresiz karşınızda…

Metni kopyalayamayan arkadaşlar için indirme dosyası burada.

Resimli olarak anlatımı da ekledim isterseniz buradan da bakabilirsiniz….

Sub SifreAc()
Dim i As Integer, j As Integer, k As Integer 
Dim l As Integer, m As Integer, n As Integer 
Dim i1 As Integer, i2 As Integer, i3 As Integer 
Dim i4 As Integer, i5 As Integer, i6 As Integer
On Error Resume Next 
For i = 65 To 66 
For j = 65 To 66 
For k = 65 To 66 
For l = 65 To 66 
For m = 65 To 66 
For i1 = 65 To 66 
For i2 = 65 To 66 
For i3 = 65 To 66 
For i4 = 65 To 66 
For i5 = 65 To 66 
For i6 = 65 To 66 
For n = 32 To 126 
ActiveSheet.Unprotect Chr(i) & Chr(j) & Chr(k) & _ 
Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) & Chr(i3) _ 
& Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n) 
If ActiveSheet.ProtectContents = False Then 
MsgBox "One usable password is " & Chr(i) & Chr(j) _ 
& Chr(k) & Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) _ 
& Chr(i3) & Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n) 
Exit Sub 
End If 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
Next 
End Sub
 

eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları
eBORA – Yapı Teknolojileri & Aksesuarları : Proje Tanıtım Sayfası

Türkurist – Türk Turist
Türkurist – Türk Turist : Mobil Uygulaması Tanıtım Sayfası

Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri
Fotorün – Ürün Fotoğraf Çekimleri : Proje Tanıtım Sayfası

Share.

42 yorum

   • TÜLAY DOĞAN on

    ercan bey kolay gelsin bütün yöntemleri denedim ama yine de başaramadım sayfa korumasını kaldıramadım. sanırım bütün yöntemlere göre kapatmışlar.

    • Başlangıçta şifre koymuşlarsa ve dosya Excel 2013 versiyon üzeriyse muhtemelen açması çok zor.Onun harici eğer sayfada formüller şifrelenmişse imkansız açamaması.

  • Öncelikle düzenleme izniniz olmalı. Sonrasında herhangi bir hücrede iken Ctrl+A yapın sağ tıklayıp göster diyin. sonra işlemleri yapın çok basit aslında alt+f11 yeni kopyala yapıştır diyceksiniz o kadar..

 1. iyi günler. office 2007 de dediğinizi yaptım makroyu etkinleştirdim ama yinede açtığımda benden şifre istiyor…. neden olabilir ? yardımcı olabilir misiniz?

  • Makro çalışıyorsa ekrana pencere çıkıyor ve tamam dediğinizde zaten şifresi açılmış oluyor. Siz olduğu gibi kopyalayın makroyu ve düzenlemeyi etkinleştir diyin eğer açılışıta sorarsa…

 2. Zuhal Aydın on

  Merhaba, yardımlarınız için teşekkür ederim. yalnız excel dosyasında bir çok sayfa varsa nasıl yapmamız gerekiyor

  • Her sayfa için tek tek açıp yapmanız gerekiyor sanırsam fakat belki de ona bile gerek kalmayabilir deneyin derim olmadı yardımcı olurum.

 3. koruma sekmesinde hucrelere tasıma. Varsayılan olarak, kullanıcılar kilidi acılmıs hucreleri secebilir ve bunların korumalı bir calısma sayfasının kilitlenmemis hucreleri arasında hareket etmek icin SEKME tusuna basabilirsiniz.

 4. Tamam her şey normal görünüyor ama ya modül pasif ise nasıl olacak? yardımcı olursanız sevinirim ben çözemedim.

 5. Merhaba,
  yaptığınız kodlamayı kopyalayamıyorum?? Tüm hakları saklıdır, diyor. Selamlar

 6. 5. resimden 6. resime geçemiyorum. 5 deki gibi yapıştırdım kaydettim sonra hack makrosunu çalıştır diyorum sayfa yanıt vermiyor diyip kapanıyor.

 7. Şifreyi kırması ne kadar sürer? Yani 5-10 dk da kıramazsa kapatayım mı yoksa saatlerce beklerse kırabilir mi?

  • Bu yöntemle anında şifreyi göstermesi lazım. Eğer 30 saniyeden fazla bekliyorsanız muhtemelen sonsuz döngüye girmiştir kodlamanız yani hata yapmışsınızdır. Lütfen az çok yazılımdan anlayan birine danışın.Saygılar

 8. Ben az çok anlıyorum yazılımdan 🙂 sub ile kodu başlatıp sifreac ismini verilmiş. sonra i j k ve diğerlerinni tam sayı (integer) olarak tanımlanmış. sonra on error resume next diyerek bir nevi döngüye sokulmuş. ActiveSheet.Unprotect ile mevcut sayfada korumayı kaldırması için komut girilmiş. “If ActiveSheet.ProtectContents” ile koşullu komut girilmiş, yani eğer şifre tutturulursa ekrana “One usable password is ” diyerek bulduğu şifreyi verilmesi istenmiş…. Dün gece bıraktım, bu sabah baktıp işlem bitmişti ama herhangi bir uyarı yoktu. Şifrenin çok sağlam olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz?

 9. Zip e çevirip, içindeki dosyaların içine girerek hallettim. Çalışma Kitabı için workbook.xml deki protection ı “1” den “0” a çevirmek yeterli oluyor. Sayfa korumaları içinse sheet.xml lerdeki protection ile ilgili tüm kodları sildim oldu. Şuan şifresiz tertemiz 😀 ama benim adam sürprizlerle dolu olduğu için gizli sayfadaki satır ve sütunları da gizlemiş şuan onları da görünür yapmaya uğraşıyorum… 🙁 :S

 10. Merhabalar ben halledemedim. Alt+F11 e bastığımda hiçbir yere müdahale edemiyorum. çok da önemli. Size dosyayı göndersem şifreyi kırıp gönderebilir misiniz?

 11. Ercan bey merhaba

  Bilgi için çok teşekkür ederim.
  Ancak bir excel dosyasında 3 sheet varsa bu işlemi yapınca ilk sheet in sayfa koruması kalkıyor.
  Diğer sayfaların koruması kalkmıyor.
  Bunu Nasıl aşabiliriz ?

Leave A Reply