Libya İş ve Gezi Rehberi

0

Libya (Arapça: ليبيا Lībiyā), Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir.

Ülkenin adı olan ‘Libya’, eski Mısırlılar’ın Nil‘in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Sözcük eski Yunanca’ya ‘Libya’ olarak geçmiştir. Eski resmi adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti olan ülke 2011 yılında yaşanan iç savaşla Kaddafi‘nin öldürülerek iktidardan düşürülmesinden sonra Libya Cumhuriyeti adını almıştır.

VİZE KONUSU : Libya , Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Bu sebeple özellikle ticari amaçlı seyahatlarda çok kolaylıklar sağlamaktadır.

TÜRK RESTORANTLARI : Libya’da Türk lokantalarını bulmak ve en azından az da olsa Türkiye deki yemekleri özlemi gidermek isterseniz ne interneti kolaçan etmeye ne de başkalarına sormanıza gerek yok, tek yapmanız gereken Ömer Muhtar caddesinde Fuar alanı ile Al Saraya arasındaki dükkanlara bakmanız yeterli.

 HAVALİMANINDA BAVULLARA DİKKAT : Kaddafinin öldürülmesinden sonra oluşan otorite boşluğu sebebi ile zaten korkan halk özellikle havalimanlarında tedbiri sıkıca tutmaktadır. Siz uçağa bavulunuzu verdiğinizde sakın sanmayın bavulunuzda sizinle beraber Libya içi veya dışına gelecek. Bavulu verip checkin yaptıktan sonra uçağa binerken uçağın hemen yanında bir sürü bavul görürsünüz. Sizin bavulda onların arasındadır. Siz eğer o bavulu alıp taşıma arabasına koymazsanız bavulunuz libyada kalır gerek iç transferlerde gerekse yurtdışı çıkışlarda. Siz siz olun uçağa binerken ortada bavullar varsa muhakkak bulun ve arabaya yerleştirn yoksa bavulunuz Libyada kalır. Bunu yapmalarının nedeni ise uçaklara bomba konmasını engellemek, yani orda sahipsiz bavul varsa uçaktada yeri yok diyorlar ne kadar mantıklı gerisini siz düşünün.

Almadar hattına kontör yükleme ve sorgulama : Maalesef şu an için en iyi operatör Almadar. Kontör yüklemek için kartın arkasını kazıdıktan sonra

  • Kontör yüklemek için kartın arkasını kazıdıktan sonra     *112*gösterilen numara#
  • Kontör sorgulamak içinse : *111#
Share.

Leave A Reply