Jeita Mağarası ( Jeita Grotto مغارة جعيتا) – Lübnan Gezilecek Yerler

0

Invalid Displayed Gallery

Beyrut’a kadar gitmişken vaktiniz de varsa yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Jeita Mağarası’na gitmek güzel bir fikir olacaktır. İsmindeki mağarayı görüp de göreceklerinizi küçümsemeyin Lübnan’ın en önemli turistik yeri. Hatta Dünya’nın Yeni 7 Harikası listesine de aday olmuş. Biz gittiğimizde bu mağaraların bu denli önemli ve görülmesi gerekenler yerler olduğunu bilmiyorduk ama içeriye girdiğimizde iyi ki gelmişiz dedik. Girişte bizi uzun zamandır görmediğimiz 7UP maskotu Fido Dido karşıladı; sanırım Dünya’nın 7 Harikası’na gönderme yaparak… :)

Tarih öncesi çağlarda insanların yaşadığı bu mağaralardan aşağıdaki 1836 ve yukarıdaki 1958 yılında keşfedilmiş. Yukarıdaki mağara içinde yürürken ne kadar büyük olduğunu yolun sonuna geldiğinizde anlıyorsunuz; girişten 750 metre sonra izin verilen en uç noktaya gelip de aşağı bakınca 40 katlı apartman yüksekliği fark ediyorsunuz. İçerideki sarkıtlar ve dikitlerin uzunluğu Dünya’nın 7 Harikası’na niçin aday olduğunu hatırlatıyor görenlere…Fotoğraf makineleri girişte toplandığı için flaşsız bir şekilde cep telefonundan ancak aşağıdaki fotoğrafı çekebildik; belki içerinin yüksekliği ve büyüklüğü fotoğraftaki insanların boyutları ile karşılaştırılarak fikir verebilir. Sarkıtlar belli olmasa da masaldan çıkmış bir halleri vardı, mağara sanki Yüzüklerin Efendisi filminin bir sahnesiydi.

Yukarı mağaradan aşağıdakine teleferik veya trenimsi araçlar ile gidilebiliyor.

Aşağıdaki mağaraya vardığınızda ise daha farklı bir deneyim sizi bekliyor, bu sefer yürümek yerineelektrikli teknelere biniyorsunuz ve su dolu mağaranın alçak tavanlarının arasından kafanızı eğerek geçip devasa yükseklikteki galeriye ulaşıyorsunuz. Sanki Harry Potter’ı da aşağıdaki mağarada çekmişler…

*Alıntı :  http://www.saventravel.com/2012/06/10/beyrut-gezilecek-yerler-jeita-magarasi/
Share.

Leave A Reply