İranlı Şirket Hakkında – Dolandırıcılık Uyarısı

0

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği’nden alınan 01.11.2016 tarih ve 3166 sayılı yazıda; T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünden gelen, İran ajansı ISNA’nın 24 Ekim 2016 tarihli haberine atfen, Mohammed Reza Abolfathi isimli bir şahsın kendisini İran Silahlı Kuvvetler Destek Bakanlığı’na bağlı Araz Sazeh A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak tanıttığı ve adı geçen Bakanlığın damgasını kullandığı ve yasadışı biçimde para tahsil ettiği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, haberde yer alan Bakanlık açıklamasında; söz konusu kişinin mezkur Bakanlıkla herhangi bir bağının bulunmadığı, bu şahısla ilgili olarak 2015 yılı Kasım ayında başlatılan adli soruşturma sonucunda anılan şahsın büyük tutarda kefalet ödeyerek serbest kaldığı belirtilmektedir. Anılan Bakanlık, söz konusu kişinin gözaltı süresinin bitmesinin ardından Tahran Mollasadra Caddesi’nde yeni bir ofis açtığı ve sahte projelerle yerli ve yabancı firmalardan para tahsil ettiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, İran’da bu tarz kişilerin ya da firmaların zaman zaman ortaya çıktığı ve benzer girişimlere başvurulduğu bilinmekte olup konu ile bilgilerinizi rica ederim.

Share.

Leave A Reply