Çin İthalat Önerileri

0

Ticarette bazı şeyler şirketiniz yada sevkiyatınız için çok büyük önem taşımaktadır. Dikkatsizce yaptığınız bir hata yada gözden kaçırdığınız bir şey sizi büyük bir mali yükün yada zararın eşiğine getirebilir. Biz de “OMC İthalat İhracat ve Danışmanlık şirketi” olarak sizi beklenmedik sorunlara karşı korumak amacıyla bir liste hazırladık.

  1. Çin’deki firmalarla sağlıklı bir şekilde çalışabilmek için ticareti bilmenin yanı sıra ülkenin çalışma kültürünü de bilmek gerekir. Bazı zamanlarda aynı dili konuşmanız bile yeterli olmamaktadır.
  2. Çalışacağınız fabrikayı çok iyi tespit etmeniz ve yapılacak anlaşmalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Alacağınız ürünün kalitesi çok iyi ve üretici çok güvenilir olabilir ancak bir firmanın vereceği hizmet de (malın zamanında hazır olması, yüklenmesi ,yedek parça güvencesi, teknik destek , karşılaşabileceğiniz sorunlara anında yanıt vs… ) çok önemlidir. Paranızı geri alabilirsiniz ama vaktinizi asla.
  3. Yapacağınız ürünle ilgili gümrük mevzuatını iyi biliniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek iyi bir gümrük firmasına ihtiyacınız olabilir.
  4. İnternette mevcut olan alibaba, made in china gibi B2B online konuşabileceğiniz sitelerde araştırma yaparken dikkatli olmanız gerekir. Lakin bu gibi sitelerde bir çok aracı firma ve sahtekarlar bulunmaktadır.
  5. Fabrika tespiti yaptıktan sonra, fabrikayla bir kere de yüz yüze görüşmenizi yada sizin adınıza birisiyle sipariş öncesi son bir görüşme yapmanızı tavsiye ederiz. Bu yapılacak olan ticareti daha ciddi kılar. Aynı zamanda Çin iş kültüründe yüz yüze tanışmak, yemek yemek, dostluklar kurmak önemlidir
  6. Siparişi verdikten sonra, mal konteynırlara yüklenmeden önce son bir kontrol yapılmalıdır. Özellikle bulduğunuz fabrikayla ilk defa çalışacaksanız bu çok önemlidir. Ticarette yapılırken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri malın eksik olması
    (adet olarak yada ağırlık olarak), paketlenmedeki sorunlar ve malda çıkabilecek sorunlardır.
  7. İstediğiniz ürünlerin ithalatında gereken belgeleri iyi bilmeniz gerekir. Bu yüzden fabrika ziyaretinizde veya internet üzerinden bulduğunuz fabrikaların ürünlerle ilgili hangi kalite belgelerinin olduğunu kontrol edin.
Share.

Leave A Reply