Çin Şangay (Shangai) Gezi ve İş Rehberi

0

Çin’e Hazırlık Aşaması :

 

Öncelikle şunu belirtiyim, Çin Halk Cumhuriyeti hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun Vize uyguluyor. Konsolosluk Pazartesi, Çarşmba ve Cuma günleri çalıştığı için genelde hangi hafta dökümanları iletirseniz ertesi harfası gene aynı günde vizeniz çıkmış oluyor. Benden size tavsiye, ne yaparsanız yapın ilk sefer tek giriş hakkı veriyorlar ticaride alsanız.

 

İstanbul’dan Şangay – Pu Dong Havalimanına direkt olarak uçuş mevcuttur ( 9 saat 20 dakika ) . Uçuş esnasında size kutu içerisinde gece gözlüğü ve nane kokulu çorap vermekteler.

 

Şangay, Çin’in en dogu ucunda cok gelismis bir ticaret ve is kenti. Nufus yaklasik 15 milyon civarinda. Sehir buyuk Huangpu nehri tarafindan iki parcaya ayrilmis ve bati yakasina Puxi dogu yakasina ise Pudong deniyor. Her iki yakayi birlestiren bir cok kopru ve tunel var.

 

Yaşam Biçimi :

Çinliler kaliteye önem veriyorlar artık ve ferah seviyeleri yükseliyor. Bunla orantılı olarak hayat artık burada pahalılaşmaya gitmeye başlıyor. Caddelerde genelde Alman marka arabalar çoğunlukta , çinliler kendi ürettikleri arabaya dahi binmez olmuşlar kalitesizlikten dolayı 🙂

Çin ucuz diyenlere, asla bu yanılgıya düşmeyin ! Özellikle Şangay bölgesinde fiyatlar Türkiyeden aşağı değil hatta daha pahalı. O yüzden canım Türkiye’den ne getirirseniz sizin cebinize 🙂
Çin İnternet Kısıtlamaları:

Çin’de sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter, Youtube ve birkaç genel sosyal paylaşım sitesi yasak.Bunların yerine kendi kurdukları siteleri kullandırıyorlar. Adamlar 1.5 milyarlık nüfusu nasıl kontrol ederiz derdindeler malum yakın tarihinde ayaklanmalar olmuş.

Olaki başardınız dns ayarları vs değiştirerek fakat gelen içerikler hep engelli oluyor. Türkiye’deki gibi trişkadan değil engellemeleri.
Yemek :

Bir kere biz Türklerin alışa geldiği kahvaltı kültürü Çin’de yok.Kültür dediğimde Peynir,Domates,Zeytin (şu an bile gözümde tütüyor) O yüzden kesinlikle ve kesinlikle yanınıza kahvaltı malzemeleri alın. 10 gün mü kalacaksınız 10 günlük alın inanın buraya gelince değdiğini anlayacaksınız ( En basiti 1.5 litre su 26 RMB yani 8 TL civarı ) milletin neden hep su istediğinizde sıcak su getirdiğini anlarsınız.

Şangay’da çeşitli Türk restoranları mevcuttur fakat şunu belirtiyim bir çorba, bir adana ve ayrana da 50 tl verilmez.Lahmacun 10 tl den aşağı değil bir kere onu belirtiyim. Onun yerine Uygur türklerinin restorantları çok daha rağbet görmekte ( 3 kişi tıka basa yedik hemde öyle böyle et yemekleri değil, ve tam tamına 180 RMB yani yaklaşık 60 tl ödedik.)
Ulaşım ve Taksi Ücretleri :

Şangayda taksi ücretleri ucuz fakat şangay küçük biryer değil ve inanılmaz derecede trafik var. KM başına yaklaşık 1.2 TL civarı taksiler.

Trafik yoğun olduğu için genelde Çinliler metro hattını kullanıyorlar. Biz acemi olduğmuz için kullanmadık bununla ilgili bişey yazamıyorum fakat öğrendiğim kadarıyla hem çok ucuz hemde trafik derdi yok. 1000 RMB taksi ücreti olan bir yere 77 RMB ye gidebiliyorsunuz.

 

 

 

 

Share.

Leave A Reply