Batimatec – Cezayir Hakkında Kısaca

0

Mayıs’ın ilk haftası Cezayir’in Algiers şehrinde düzenlenen fuar hakkında sizinle önemli birkaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Cezayir Türk vatandaşlarına Vize uygulamaktadır (Mayıs 2013 itibariyle halen vize uygulanmakta)

Öncelikle havalimanında muhakkak en azından 200 Usd\Euro bozdurun çünkü daha sonra 1 USD = 95 dinar iken dışarıda veya otelde (genelde otelde bozdurulur ya) 1 USD = 78.5 Dinar yapıyor ve inanılmaz karlar sağlıyorlar otel fiyatının yanında. Hatta önerim havalimanı içinde bilet satış ofislerini yanında kişiler olur onlardan bozdurun sonra benim gibi keşke demezsiniz.

İkinci olarak, fuar zamanında otel odası bulmanız mucizedir. Eğer benim gibi şanslı iseniz bulursunuz fakat günlük 150 TL olan bir otele 750 tl verirsiniz çünkü başka alternatif yoktur ve otellerdeki insanlarda bunu iyi değerlendirir.

Cezayir’de taksi bulmak çok zor. Gelelim havalimanından şehir merkezi denen yere kaç para vermeniz gerek ? Normalde taksimetre açarlar fakat bu adamlarda tarife olmuş 1500 dinar istiyorlar direkt. Siz en iyisi tam inmeden bavulu alın 1000 dinar a işi bitirin ” are you muslim, haram haram” vs bişeyler bağırın çağırın 🙂 ne fena adam olmuşum ben ya:)

Taksilerde para bozdurmaya kalkmayın, az da olsa sahte para yeme riskiniz olabileceği gibi birde sizi ayak üstü uyutmaya çalışırlar samimi sohbet kurmaya çalıştıktan sonra. Bir tanesi bana yapmaya çalıştı cevabını verdim. Bana para lazım mı diyor Dinar, kaçtan bozuyosun dediğimde kağıda 100 USD * 10 yapıyor. Bana 10.000 dinar vermesi gerekirken 1000 Dinar ile işi bitirecekte karşısındaki taze sanmadığını anladı.

O yüzden tavsiyem eğer Cezayir’e fuara gidecekseniz öncesinden rezervasyon yaptırın ve eğer sadece fuar için geliyorsanız muhakkak Hilton gibi fuarın dibindeki otelleri seçin ki içiniz ve cebiniz rahat etsin.

 

Share.

Leave A Reply